PAZARLAMADA BAŞARI PAZARLAMASI

0
1259

FARUK ALDANMAZ

Başarı pazarlamasına güzel bir örnek: Ayakkabı pazarlamacısı iki kişi Afrika’nın fakir bir ülkesine gider, kendilerine uygun bir pazar alanının olup olmadığın araştırmaya başlarlar. Her iki araştırmacı da iki farklı rapor hazırlar ve sunarlar. Birinci raporda burada kimsenin ayakkabı giymediği ve ayakkabıya ihtiyaç duyulmayacağı yönünde bir ibare yer almaktadır. İkinci raporda ise burada inanılmaz derecede ayakkabıya ihtiyaç olduğu, kimsenin burada satmadığı için insanların yalın ayakla dolaştığı gözler önüne serilmiştir.

Makro veya mikro seviyede yapılacak bütün yatırımların başarılı veya başarısız olması o yatırımın ne kadar başarılı bir şekilde pazarlandığı ile ilgilidir. Aynı durum üretilen bir ürünü, piyasaya sürme, devamlılığını sağlama, uzun yıllar yaşatma başarısı için de geçerlidir. Yani pazarlamada başarı sağlamak ürünün yaşamasında başarıyı sağlamak anlamına gelmektedir. Üretilen her ürün stratejik olarak kendi pazarını iyi seçtiğinde, o pazarda beklentilere cevap verdiğinde başarıyı yakalamış olacaktır. Pazarlamada başarılı olmak için bazen ilk olmaya gerek yoktur. Doğru zamanda, doğru yerde ve doğru ihtiyaçlara cevap vermek de büyük bir başarı yakalama fırsatını sağlayabilir.

Gündeme gelecek yeni bir fikir arayışı içine girme eylemi aslında pazarlamanın temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Ortaya attığımız yeni bir fikir ilk baktığımızda basit görünse de aslında gün yüzüne çıktığında ve kitlelere ulaştığında kendi kapasitesinin de üstünde muazzam bir etki oluşturabilir. Bu yüzden fikirlerimize inanmalı, fikirlerimiz doğrultusunda pazarlamayı gerçekleştirmeliyiz.

Ticaretin kendisinin zaten riskli bir iş olduğunu biliyoruz. Elbette ki ucunda hiç ışık olmayan bir işe kalkışmamız bizi başarısızlığı uğratacaktır. Fakat yine de belli bir miktarda ve belli bir zaman diliminde sabırla pazarladığımız ürünün ve hizmetin yaşamını inceleyebilme açısından kendimize görme fırsatı vermeli ve pozitif düşünmeliyiz. Çünkü bir ürünü kısa bir sürede geniş bir pazara yaymak oldukça zor ve risklidir. Pazarlamanın bir diğer başarılı olma noktası ise ihtiyaçları keşfetmek ona göre ürün tasarlamak ve üretmektir. Bunu yapmak için büyük bir şirket sahibi de olabiliriz, küçük bir mahalle bakkalı da. Sonuçta pazarlar hızlı bir şekilde değişmektedir. Örneğin uzun süredir A ürünü ihtiyaç karşılıyorken, talebi azaldığı için yerini B ürününe bırakabilir.

Özellikle teknolojik gelişmeler sonucunda; küreselleşme koca dünyayı küçük bir köy haline getirmiştir. Pazarladığımız ürüne ihtiyaç varsa teknolojik iletişim araçları ile kısa sürede yayabilir ve kısa sürede bir cevap alabiliriz. Tabi ki ihtiyacın olması dışında iyi bir pazarlama stratejisi ürünün yayılmasındaki en büyük etkendir. Önemli olan en kısa zamanda bu ihtiyacı keşfetmek, ürün ve serviste yenilik sunmaktır.

Günümüzde müthiş bir şekilde marka savaşları yaşanmaktadır. Tüketicileri saran tüketim ve sürekli yeni ürün tüketim çılgınlığı hatta sürekli en iyisine sahip olma duygusu pazarları oldukça aktif tutmaktadır. Bu pazarda başarılı olmak için kesinlikle iyi bir pazarlama vizyonuna sahip olmamız gerekmektedir. Unutulmamalı ki ilk olmak üstün olmaktan iyidir. Zihinlerde ilk olmak her zaman önemli bir etkendir. Gerçek ne olursa olsun insanların gördükleri ilk ürün her zaman daha üstündür. Bu nedenle insanlar ellerindekilerle devam etme eğilimindedirler.

Pazarlama bir algı savaşıdır. Pazar alanı çok iyi araştırılmalı ve analiz edilmelidir. Güçlü bir strateji belirleyen, insanların ihtiyaçlarına göre iyi bir pazarlama çalışması yapan kazanır. Aksi takdirde tıpkı batan bir geminin okyanusun derinliklerine gömülüp yok olması gibi pazarda yok olmak kaçınılmazdır.

Üretken ve kendi ürünlerini sunmada başarılı bir toplum düzeyine gelmemiz dileği ile…

Paylaş
Önceki İçerikBEYAZ ESARET
Sonraki İçerikHEP ÇOCUK KALIN
Dünyada bir iz bırakmak, güzel işler yapıp kalplere dokunmak, insanları zaman zaman düşündürmek, okumaya teşvik etmek, alıp başını çığ gibi büyüyen cehalete bir dur diyebilmek, sonraki nesillere ve şuankilere hatta kendimde dahil iyi birer insan olmanın neler gerektirdiğini bulmak göstermek, iyiliğin mutlaka birgün kötülüğe galip geleceği inancını büyütmek ve sorunun aslında ağaçta, gökyüzünde, yağmurda, karda, güneşte, ayda, duvarda değil insanlarda olduğunu ve herkesin, herşeyin değişebileceğini göstermek amacı ile yola çıkmış elinden geldiğince yazmaya çalışan sıradan bir birey. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here