İYİ BİR YÖNETİCİ OLMAK

0
2296

FARUK ALDANMAZ

Yönetici kavramını incelediğimizde çalışanlarının iş gücünü kullanarak iş yaptıran ve bu işleri yürüten, bu işleri çalışanlara yaptıran kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetici pozisyonu basit bir pozisyonmuş gibi görünse de oldukça zor bir pozisyondur. Çünkü bir yönetici kaynak ayırmak, karar vermek ve amaçları doğrultusunda başkalarının etkinliklerini yönlendirmek durumundadırlar. Tüm bu işlevleri gerçekleştirmek oldukça güç bir durumdur. Bu sebeple yöneticiler işlerini belirli bir kurum içerisinde yürütmektedirler.

Organizasyonların bilinçli bir şekilde koordine olduğunu ve sosyal birimler olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Örgüt, iki veya daha fazla kişiden oluşmakta ve ortak bir amaç veya amaçlar doğrultusunda hareket etmektedir. Hizmet ve üretim amaçlı bütün şirketlerin tümü birer organizasyondur. Örnek verecek olursak okul, hastane birer organizasyondur. Tüm bu kurumlarda çalışanların davranışlarını ve çalışmalarını yürüten, belirli amaçlara ulaşmayı hedefleyen ve ulaştıran kişiler yöneticilerdir.

İyi bir yöneticinin önemli kriterlerinden biri de karşılıklı güven duygusunu çalışanları ile birlikte yaşayabilmek olmalıdır. Çalışanlar ile yönetici arasında karşılıklı güven sağlandığı zaman ortada herhangi bir şüphe veya başaramama gibi olumsuz düşünceler olmayacaktır. Bu sebeple karşılıklı güvenin vermiş olduğu  motivasyon iş verimliliğini ve amaçlara ulaşmadaki başarıyı arttıracaktır. Bu da birbirlerini idare edebilme ve yönetebilme kavramlarını ortaya çıkaracaktır. Zaten bir yöneticinin yönetici olabilmesi için idare edebileceği ve yönlendirebileceği çalışanları olmalıdır. Yönetici çalışanlarının yanında olduğunu ve onlara inandığını hissettirebilmelidir.

Yönetici vereceği herhangi bir karar aşamasında  çalışanları ile tam bir bağlantı halinde olmalı kendisine beklediği saygıyı ve nezaketi aynı şekilde çalışanlarına da göstermesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde iyi bir yönetici olma safında yer alınabilir. Bunun yanı sıra iyi bir yönetici  işine hakim olmalı, ileride onu nelerin beklediğini analitik bir şekilde analiz etmeli ve organize bir şekilde düşünerek hareket etmelidir. Planlama kavramını çok iyi bilmeli ve planlı bir şekilde işlerini yürütebilmelidir. Planlamanın önemli kriterlerinden biri de ikinci bir planın yapılmasıdır. Aksi takdirde oluşabilecek aksilikler karşısında yönetici çaresiz kalıp başarısız olacaktır.

Yönetici çalışanlarına karşı emir-komuta zinciri bağlamında yaklaşmamalı, katı bir şekilde emirler yağdırmak yerine sergilediği davranışlarla iyi bir yönetici modeli olmalıdır. Çalışanları tarafından kendisine iletilen tüm fikirlere açık olmalı, egosantrizm bir yapı ile yönetmemelidir. Yöneticiliği aşamasında insan faktörünü hiçbir zaman unutmamalıdır. İnsanı düşünmeyen bir sistem her zaman çökmüş ve yok olmuştur. Yönetici çalışanları ile ilgilenmeli onların sorunlarını kendi sorunlarıymış gibi görmelidir. Yöneticilerde olması gereken tüm bu kriterleri belirttiğimizde şunu da unutmamalıyız ki yöneticiler de birer beşerdir. Onlar da hata yapabilir ve yanlış kararlar alabilir. Bu durumlar sürekli olarak gerçekleşmiyorsa görmezden gelebilir ve normal karşılayabiliriz.

Her yönetici kendisinin iyi bir yönetici olarak tanınmasını ister fakat çok az yönetici yukarıda belirttiğimiz ölçütlere bağlı bir yönetim biçimi seçer. Böyle bir yönetim biçimini seçen bir yönetici başarısızlık yerine başarıya ulaşacaktır. İyi bir yol çizen ve belirli kurallar çerçevesinde pozitif olarak düşünen, çalışanlarına sadece birer çalışan olduklarını değil insan olduklarını hissettiren yönetici her zaman başarılı olacaktır. İyi yöneticilerin yetişmesi dileği ile…

Paylaş
Önceki İçerikİYİ PARA YÖNETİMİ
Sonraki İçerikDOĞANIN FERYADI
Dünyada bir iz bırakmak, güzel işler yapıp kalplere dokunmak, insanları zaman zaman düşündürmek, okumaya teşvik etmek, alıp başını çığ gibi büyüyen cehalete bir dur diyebilmek, sonraki nesillere ve şuankilere hatta kendimde dahil iyi birer insan olmanın neler gerektirdiğini bulmak göstermek, iyiliğin mutlaka birgün kötülüğe galip geleceği inancını büyütmek ve sorunun aslında ağaçta, gökyüzünde, yağmurda, karda, güneşte, ayda, duvarda değil insanlarda olduğunu ve herkesin, herşeyin değişebileceğini göstermek amacı ile yola çıkmış elinden geldiğince yazmaya çalışan sıradan bir birey. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here