Hayal Çarşısında Boş İş!

0
960

Özgür ÖZGÜROĞLU

Piyasada senelerdir var olan bazı şirketlerin ‘bir miktar para ödeneği karşılığında kendi aralarına kattıkları insanların kolay yoldan para kazanabilecekleri’ masalını duymuşsunuzdur! Yaklaşık 750$ karşılığında başlanılan bu işe yeni giren kişi, ilk başlarda sadece işe girecek yeni kişileri bulmaya çalışıyor. Daha doğrusu ilk önce “Bu işe girmesen bile seminere gel, en azından fikrin olur!” gibi konuşarak, karşıdaki kişiyi ikna etmeye çalışıyorlar. Çünkü kendisi bu işin niteliğini tam bilmediğinden, kişiyi işi tam bilen kişilere aktarıyor. Biraz zaman geçtikten sonra işi tam öğrenince, artık takım kaptanı gibi bir şey oluyor ve artık seminerleri kendisi veriyor. İşe yeni girecek kişileri bulmak ise yeni işe girenlere kalıyor. Bu şekilde büyümeye çalışıyorlar. İş dedikleri de; ya web sitesi satışı ya kişisel bakım ürünü satışı ya da sağlıklı yaşam hapları satışlarıdır. Kazanılan para farklı bir yöntem ile paylaştırılıyor ve üstteki her zaman daha çok kazanıyor.

Başımdan geçen olayı anlatarak sadede gelmek istiyorum. Yeni tanıştığım ama samimiyetine güvendiğim bir arkadaşım, en yakın arkadaşının aracılığı ile bu işe girdi. Doğal olarak parayı nerden buldu diyeceksiniz? Özel eşyalarını sattı ve üstene de birikmiş parasını koyarak bu işe başladı! Tabi kendisi yeni girdiği için sadece işe girecek yeni kişiler bulmaya veya samimi arkadaşlarını ikna etmeye çalışıyordu. Beni seminere çağırdı. İletişim yönüm kuvvetli olduğu için benimle çalışmak istediklerini söyledi. Kendisini kırmak istemediğimden gittim. Sözde lider sunum yapıyordu. Dinledim fakat henüz bu firmayla ilgili hiçbir araştırma yapmamışken daha bu konularla ilgili zerre bilgim yokken bile o kadar içime sinmedi ki, etrafımdaki insanların heyecanını gördükçe kendimde sorun aradım!

Öncelikle kapitalizmin göbeğinde doğmuş bizler için hiçbir şey asla bu kadar kolay elde edilemezdi. Hayatımda ilk kez gördüğüm bir birey bana “Ben senin kazanmanı her şeyden çok isterim!” diyemez. Bu lider dedikleri kişi bu işi üç dört yıldır yaptığı halde, kişisel gelişim kitabı yazmıştı (?) Basit bir web sitesi neden 750$ ‘dı. Çok para döndürdüklerini iddia eden bu insanların “Akıllı telefonu olan arkadaşlar, seminerimizi sosyal ağda paylaşalım ki yayılsın. Kesinlikle reklam amaçlı değildir.” gibi basit numaralara başvurmaları çok saçmaydı. En kötüsü de bu samimi gördüğüm arkadaşımın bana bu kişilerle aynı sözlerle yaklaşmış olmasıydı.

Bu işi yapmaya başlayan en az on arkadaşım vardı. En az beş sene oldu. Birisi hala benimle aynı sırada, hala aynı yerde oturuyor. Diğeri belediyede memur oldu. Diğeri okulu bıraktı ve özel güvenlik oldu… Dediğim gibi bu iş piyasada bu yıl ya da geçen sene çıkmadı. Lütfen bu işlere başlamadan önce daha çok araştırma yapın. Eğer bir insanın sizin yüzünüze gülerek söylediği her söze inanan biri iseniz, seminerdeki liderin sizi kandırması ve sizin de bu işe başlamanız uzun sürmez. Yanlış düşünüyorsun diyen varsa da, eyvallah! En fazla yaşam tecrübesi edinirsiniz!

Paylaş
Önceki İçerikGerçekten Anlatıldığı Gibi mi, Yatçılık?
Sonraki İçerikEdebini Takın Yemin Ediyorum Çok Yakışacak
Dünyada bir iz bırakmak, güzel işler yapıp kalplere dokunmak, insanları zaman zaman düşündürmek, okumaya teşvik etmek, alıp başını çığ gibi büyüyen cehalete bir dur diyebilmek, sonraki nesillere ve şuankilere hatta kendimde dahil iyi birer insan olmanın neler gerektirdiğini bulmak göstermek, iyiliğin mutlaka birgün kötülüğe galip geleceği inancını büyütmek ve sorunun aslında ağaçta, gökyüzünde, yağmurda, karda, güneşte, ayda, duvarda değil insanlarda olduğunu ve herkesin, herşeyin değişebileceğini göstermek amacı ile yola çıkmış elinden geldiğince yazmaya çalışan sıradan bir birey. :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here